כלבי שירות

כלבי שירות אלו כלבים שמוכשרים בהתאמה מדוייקת למטופל/דורש השירות. המטרה של כלב שירות היא לאפשר לאנשים בעלי מוגבלויות פיזיות/קוגניטיביות לקיים חיים כמה שיותר נורמליים בעזרת הכלב.

הכלבים שלנו הם חלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו. הם ממלאים אחר פקודותינו, עובדים איתנו בתפקידים שונים ומתפקדים כבני לוויה נאמנים. בעלות הכלבים עלתה באופן דרמטי במהלך 100 השנים האחרונות, וכיום, כלבים משתתפים באורח החיים שלנו כבני לוויה, כשותפים לעבודה ואף כנותני שירותים ספציפים לכאלה שצריכים אותם.

מחקרים הראו שכלבים מספקים יתרונות בריאותיים, ויכולים להגביר את הכושר, להוריד מתח, לשחרר לחצים ולשפר את רמת האושר של האדם. לכלבי שירות יש את כל היכולות אלו, בשילוב עם אילוף מקצועי לביצוע משימות ספציפיות עבור אנשים עם מוגבלות. במהלך העשור האחרון, השימוש בכלבי שירות התרחב במהירות ובאופן נרחב למדינות רבות ובהן כמובן, ישראל.

 

מחפשים כלב שירות? אנחנו נכשיר אותו במיוחד בשביל הצרכים שלכם!

אנחנו בהרמוניה מכשירים כלבי שירות לבעלי צרכים מיוחדים, על פי הלקות הספציפית והצורך האישי של כל מטופל.

 

קורס כלבנות טיפולית

מה הוא כלב שירות?

כלב שירות עוזר לאדם עם מוגבלות לנהל חיים עצמאיים יותר. על פי ההגדרה, כלב שירות הוא כלב שאומן באופן אינדיבידואלי לעשות עבודה או לבצע משימות עבור אדם עם מוגבלות.
"נכות" מוגדרת על פי הרוב כהפרעה פיזית או נפשית המגבילה באופן מהותי פעילויות חיים מרכזיות (אחת או יותר). על פי חוק, אין להפלות אנשים הנעזרים בכלבי שירות ויש לאפשר להם להתלוות לבעליהם בכל עת, כולל במקומות ציבוריים, במוסדות, בתחבורה ציבורית ועוד.. 

 

כלב שירות מאומן לנקוט בפעולה ספציפית המסייעת בהפחתת המוגבלות של הפרט. המשימה שהכלב מבצע קשורה ישירות למוגבלותו של האדם שלו.
לדוגמה, כלבי נחייה עוזרים לאנשים עיוורים ולקויי ראייה לנווט בסביבתם. כלבי שמיעה עוזרים להתריע בפני אנשים חירשים וכבדי שמיעה מפני צלילים חשובים. כלבי ניידות מסייעים לאנשים המשתמשים בכיסאות גלגלים, במכשירי הליכה, או לבני אדם שיש להם בעיות שיווי משקל. כלבי התראה רפואית עשויים גם לאותת על תחילתה של בעיה רפואית כגון התקף או סוכר נמוך בדם, להתריע בפני בעליהם על נוכחותם של אלרגנים ועוד אינספור פונקציות אחרות.

 

כלבי שירות פסיכיאטריים מסייעים לאנשים עם מוגבלויות כגון דיכאון קליני, הפרעה טורדנית-קומפולסיבית (OCD), הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), סכיזופרניה ומצבים אחרים. דוגמאות לעבודות המבוצעות על ידי כלבי שירות פסיכיאטריים יכולות לכלול תמיכה נפשית, חברתית, פסיכולוגית ועוד…

 

גזעים נפוצים לכלבי שירות

היתרונות שכלבי שירות יכולים לספק ממשיכים להתרחב. בשנות ה-20, כלב שירות היה בדרך כלל כלב נחייה, שסייע לאדם עם לקות ראייה או שמיעה. כלבי רועה גרמני היו בשימוש נפוץ ככלבי נחייה. כיום, כלבי שירות מאומנים מבין גזעים רבים ושונים ומבצעים מגוון משימות כדי לסייע לאנשים מוגבלים.

כלבי שירות יכולים להיות בין קטנים מאוד לגדולים מאוד. הכלב חייב להיות בגודל הנכון כדי לבצע בנוחות וביעילות את המשימות הדרושות כדי לסייע בהפחתת המוגבלות. לדוגמה, פפילון הוא אינו בחירה הולמת למשוך כיסא גלגלים, אבל יכול להיות כלב שמיעה מצוין.

לגזעים כמו דני ענק (Great Dane), סן ברנרד (St. Bernard), ברנר זננהונד (Bernese Mountain Dog) ולגזעים נוספים יש את הגובה והכוח לספק סיוע בניידות, בעוד פודלים, המגיעים בזנים מגוונים עשויים להשתלב עבור תפקידים שונים לבעלי לקויות. גור פודל יכול להתחיל במשחקי אימון ריח מוקדמים לקראת עבודת ההתראה על וריאציות של סוכר בדם, בעוד שגור פודל סטנדרטי גדול יותר עשוי ללמוד להפעיל מתגי אור ולשאת חפצים.

הגזעים הנפוצים ביותר עבור כלבי שירות או נחייה הם לברדור רטריבר ( Labrador Retrievers), גולדן רטריבר ( Golden Retrievers) וכלבי רועה גרמני (German Shepherd Dogs).

ללא קשר לגזע או תערובת, כלבי השירות הטובים ביותר הם ממוקדי מטופל, כלומר שהם חסרי רגישות להסחות דעת, ומאומנים מאוד לבצע משימות ספציפיות בצורה מהימנה. הם אינם מוסחים בקלות ממשימותיהם בבית או בציבור, נשארים קשובים לבעליהם ומגיבים בזמן העבודה.

יש הערות על הכתבה? נשמח לתגובתכם:

אהבתם את התוכן? בטוח תאהבו גם >>

כלב תמיכה רגשית

כל מה שאתם צריכים לדעת על כלבי ליווי ותמיכה רגשית, מהו כלב תמיכה רגשית ואיך הוא עוזר לבעלים שלו? כלב תמיכה רגשית (נקרא גם "כלב

קרא עוד »

כלבי שירות לחולי אפילפסיה

כלבי שירות לחולי אפילפסיה — איך הם יכולים לעזור? עבור אנשים הסובלים מאפילפסיה, כלבי שירות יכולים לספק המון תמיכה וסיוע. כלבי שירות הם כלבים מיוחדים

קרא עוד »
תוכן עניינים

אודות הרמוניה - בית הספר לאילוף כלבים

למעלה מעשור, שאנחנו מכשירים כלבנים בארץ בתחומים שונים.
מאלפי כלבים בכירים, מדריכי כלבנות טיפולית, הכשרת מאלפי כלבי שירות ותרפיה ועוד….
אנו עובדים מתוך תשוקה ענקית וזיקה גדולה למקצוע שאותו לומדים בבית הספר שלנו, ועושים את הכי טוב על מנת להפוך אתכם
להיות הכי טובים שיש.

הקורסים המקצועיים שלנו:

קורס אילוף כלבים
קורס כלבנות טיפולית
התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן