קורס כלבנות טיפולית

19,490 ש״ח

360 שעות

מהו כלב טיפולי?

כלב טיפולי הוא כלב אישי של המטפל (להלן; המפעיל), וזאת להבדיל מכלב שירות אשר שייך לבעליו החדשים (להלן; המטופל). הכלב למעשה משמש כמתווך בין איש הטיפול המקצועי (שיכול להיות פסיכולוג, עובד סוציאלי וכו') לבין המטופל. צורת טיפול זו כוללת אינטראקציה בין הכלב והמטופל, כאשר הכלב מספק נחמה וחברות.

במהלך מפגש עם מטופל, הצוות (הכלב והמפעיל) עובדים יחד כדי להועיל לרווחתו של המטופל. לדוגמה, הפעילויות עשוייה לכלול הליכה או משחק עם הכלב, ליטוף, או לימוד פקודות בסיסיות. כל הפעילויות הללו יכולות לעזור להקל על רמות הלחץ, להפחית חרדה, וכך בסופו של דבר לשפר את איכות החיים הכוללת של המעורבים.

קצת על קורס כלבנות טיפולית

קורס כלבנות טיפולית בבית הספר הרמוניה הינו המקיף, הייחודי, והמושקע ביותר אשר מוצע כיום בין בתי הספר השונים.
מסלול לימודים זה מכשיר את תלמידיו לעבודה כמדריכי כלבנות טיפולית.

בוגרי בית הספר שלנו משתלבים בעבודה במגזר הטיפולי הפרטי, בכלביות טיפוליות, במוסדות והוסטלים בהם ניתנים שירותי טיפול ושיקום בעזרת כלבים.

אנו מכשירים את תלמידינו בעבודה בטיפול בקבוצות, ועם מטופלים פרטניים בעלי לקויות התפתחויות, תקשורתיות, חברתיות, פיזיות ורגשיות. הקורס מעניק ידע תיאורטי בתחומי טיפול שונים כגון פסיכולוגיה, הנחיית קבוצות, הוראה מתקנת ועוד.

הקורס מקנה ידע רב, וכולל התנסות מעשית בעבודה מול מטופלים בסיוע כלבים. במהלך הלימודים כל סטודנט מכשיר כלב טיפולי, אשר יהיה כלבו האישי בתום הקורס לעבודה בכלבנות טיפולית.

מהי כלבנות טיפולית?

כלבנות טיפולית היא ענף העוסק בהכשרת כלבים לטיפול וסיוע לבני אדם בעלי צרכים מיוחדים. כלב טיפולי הוא כלב מאולף המעניק תמיכה רגשית ונוחות לאנשים במגוון מסגרות, כגון בתי חולים, בתי אבות, בתי ספר או בבית. כלבי טיפול יכולים לעזור בהורדת לחץ הדם ולשפר את בריאות הלב וכלי הדם. זהו גם כלי רב ערך עבור אנשים עם אוטיזם, PTSD, ומצבים אחרים שיכולים להפיק תועלת מטיפול בעזרת בעלי חיים.

כלבי טיפול וכלבי שירות הוכחו כבעלי יתרונות רבים, כולל הפחתת מתח, חרדה ודיכאון אצל האנשים איתם הם מתקשרים. הם יכולים לשפר מיומנויות חברתיות ותקשורתיות, כמו גם להגביר את תחושות האושר והרווחה אצל מבוגרים וילדים כאחד. כלבי טיפול מאומנים במיוחד להיות רגועים ועדינים במגוון מסגרות וסביב סוגים שונים של אנשים. הם אומנו לספק תמיכה רגשית ונחמה, והם מסוגלים לחוש מתי מישהו זקוק לנוחות שלהם.

באופן כללי, לכלבי טיפול תפקיד חשוב במתן תמיכה רגשית ושיפור הבריאות הנפשית והפיזית של בעליהם.

מה נלמד בקורס כלבנות טיפולית

למי מתאים קורס כלבנות טיפולית?

קורס כלבנות טיפולית מתאים למאלפי כלבים
אשר רוצים ללמוד ולהתפתח בתחום הטיפול
בעזרת כלבים.
אחד מהדברים החשובים באמת הוא להבין שכאן אנחנו עובדים עם אנשים וילדים אשר זקוקים לנו במהלך חייהם. המפגשים מול המטופלים חייבים להיות מכוונים, מדוייקים ומתאימים לאדם שנמצא מולנו, ולכן דרושות מאיתנו יכולות של הכלה, סבלנות, אמפתיה לאחר ויכולות רגשיות נוספות.
הקורס מיועד לנשים וגברים כאחד.

בשנים האחרונות התחום של מדריכי כלבנות טיפולית צובר תאוצה והדרישהֿ
לכלבנים מתחום זה עולה בכל יום.

קורס כלבנות טיפולית
קורס כלבנות טיפולית

אפשרויות תעסוקה בתחום

– עבודה כשכיר או עצמאי בתחום
– הוסטלים שונים ברחבי הארץ
– מפגשים פרטניים בבית הלקוח
– עבודה בבתי ספר, פנימיות, צהרונים, גנים, חוגים, קייטנות ועוד.

איך בנוי הקורס?

משך הקורס הינו עשרה חודשים:
ימי שלישי 17:30 – 21:30 מעשי
ימי שישי 8:30 – 12:30 עיוני

היקף הקורס –
כ – 360 שעות אקדמאיות אשר מחולקות
לעיוני ומעשי. 180 שעות עיוניות בכיתה ו-180 שעות מעשיות אשר מתוכם כ50 שעות סטאז׳ שמתקיימות
במוסדות שונים.

קורס כלבנות טיפולית
קורס כלבנות טיפולית

למה ללמוד אצלנו כלבנות טיפולית?

קורס כלבנות טיפולית בנוי מאנשי מקצוע אשר חיים ונושמים את תחום הטיפול.
המרצים שלנו הינם מטפלים אשר עובדים עם מטופלים ועובדים בשטח בכל יום, וערים לשינויים שבו.
אנחנו מעניקים לסטודנטים שלנו את הקרקע הפורייה והמקצועית ביותר ללמידה ומאפשרים למידה בשטח כבר במהלך הקורס.
בוגרי הקורסים שלנו מובילים כיום את התחום ועובדים כעצמאיים או שכירים במקומות אשר זקוקים להם.

מידע נוסף

סטודנטים עובדים

לצפייה - קורס כלבנות טיפולית

נגן וידאו אודות קורס כלבנות טיפולית

המרצים שלנו

יש לכם שאלה ?
רוצים לקבל עוד מידע ?
מוזמנים להשאיר פרטים

עוד קצת על התחום..

מתי התחיל השימוש בכלבים במהלך טיפול?

כלבי טיפול הוצגו לראשונה בארצות הברית על ידי הפסיכיאטר בוריס לוינסון בשנות ה-60. ד"ר לוינסון זיהה את הפוטנציאל של כלבי טיפול לספק תמיכה רגשית ופסיכולוגית ללקוחותיו, במיוחד לילדים עם אוטיזם והפרעות התפתחותיות. הוא החל לשלב כלב מגזע טרייר קטן במפגשים שלו שנודע כ"ג'ינגלס" – אחד מכלבי הטיפול הראשונים המתועדים.

 

מאז, טיפול בעזרת בעלי חיים בכלל וכלבים בפרט צובר פופולריות בהדרגה וכיום משמש לסייע לאנשים הסובלים ממגוון אתגרים בבריאות הנפש כמו דיכאון, חרדה ו-PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית). הוא משמש גם במסגרות טיפוליות כמו בתי ספר, בתי חולים ובתי אבות. באמצעות נוכחותם המרגיעה ואהבתם ללא תנאי, כלבי טיפול מספקים נחמה, חברות ועוד הרבה יותר!

דוגמאות לטיפולים באמצעות כלבים:

טיפול קוגניטיבי באמצעות כלבים

טיפול קוגניטיבי באמצעות כלבים, או Canine-Assisted Cognitive Behavioral Therapy (CACBT), הוא תחום מתפתח המעסיק כלבי טיפול מאומנים כדי לעזור לאנשים להתמודד עם אתגרי בריאות הנפש ולנהל אותם. הוא משתמש בטכניקות מבוססות ראיות כמו מסגור קוגניטיבי ואסטרטגיות הרפיה על מנת לעזור לאנשים להשיג שליטה על המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלהם.

מחקרים מצאו שכאשר כלב טיפול נוכח במהלך מפגשי טיפול קוגניטיבי, זה יכול להיות מועיל בהפחתת תחושות המצוקה, הגברת המוטיבציה והפחתת ההתנגדות לטיפול. מחקרים הראו גם שנוכחות של כלב טיפולי יכולה לגרום להגברת המיקוד והריכוז, שיפור בתקשורת בין המטפל והלקוח והגברת האמפתיה.

בנוסף לטיפול בבעיות נפשיות, יש גם פוטנציאל לטיפול קוגניטיבי עם כלבים כדי לסייע בשיפור תוצאות הבריאות הגופניות כגון הפחתת הסימפטומים של כאב כרוני. ככל שהתחום ממשיך להתפתח, מחקרים נוספים נעשים כדי לחקור כיצד CACBT יכול להועיל לאנשים מכל תחומי החיים.

פסיכותרפיה באמצעות כלבים

טיפול פסיכותרפי באמצעות כלבים (CAP) הוא צורת טיפול אלטרנטיבית המנצלת את הקשר החזק בין בני אדם ובעלי חיים כדי להקל על תוצאות חיוביות של בריאות הנפש. זה כולל מטפל שעובד גם עם המטופל וגם עם כלב טיפולי מאומן כדי לטפל בבעיות כמו דיכאון, חרדה וטראומה.

מחקרים הראו שטיפול פסיכותרפי באמצעות כלבים יכול להיות מועיל במיוחד בסיוע למטופלים להרגיש רגועים יותר, לפתח מיומנויות תקשורת טובות יותר ולחוות אמפתיה כלפי אחרים. סוג זה של פסיכותרפיה יכול גם לעזור לאנשים לבנות הערכה עצמית, לשפר את הביטחון ולנהל לחץ בצורה יעילה יותר. בנוסף, בשל הנוכחות המרגיעה של הכלב הטיפולי, הפגישות עשויות להיות קצרות יותר מאשר צורות מסורתיות של פסיכותרפיה.

כצורת טיפול חדשה יחסית, יש צורך במחקר נוסף כדי לחקור כיצד טיפול פסיכותרפי באמצעות כלבים יכול לספק יתרונות ארוכי טווח לאנשים בהקשרים שונים. בינתיים, הוא שימש בהצלחה במסגרות רבות בישראל וכך גם ברחבי העולם, ונמצא כצורת טיפול יעילה בפוטנציה למצבי בריאות נפשיים שונים.

טיפול בטראומה באמצעות כלבי טיפול

טיפול בטראומה עם כלבים הוא סוג של פסיכותרפיה המשתמשת בקשר בין בני אדם ובעלי חיים כדי לעזור לאנשים לרפא מחוויות טראומטיות. זה כרוך בעבודה הן עם המטופל והן עם כלב טיפולי מאומן כדי לחקור ולעבד רגשות הקשורים לפלאשבקים, חרדה, דיכאון, מחשבות אובססיביות, מתח ונושאים אחרים.

מחקרים בתחום הציגו שטיפול בטראומה עם כלבים יכול להועיל בהגברת רמות ההרפיה והביטחון העצמי של המטופלים, כמו גם לספק מקור לנחת בזמנים קשים. בפרט, סוג זה של טיפול יכול לעזור ליצור תחושת ביטחון עבור אלה המתמודדים עם הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) או מצבי בריאות נפשיים אחרים.

בנוסף, מכיוון שבעלי חיות מחמד מדווחים על רמות נמוכות יותר של מתח בעת אינטראקציה עם חיות המחמד שלהם, פסיכותרפיה בעזרת כלבים עשויה להיות דרך יעילה יותר לטיפול בבעיות נפשיות מאשר שיטות מסורתיות. אמנם יש צורך במחקר מתמשך בתחום זה כדי להבין טוב יותר את ההשפעות הפוטנציאליות לטווח ארוך של צורת טיפול זו, אך נמצא כי הוא מועיל לאנשים רבים המתמודדים עם מצוקה פסיכולוגית.

מי הוא קהל היעד לטיפול באמצעות כלבים?

אנשים מכל תחומי החיים עשויים להפיק תועלת מטיפול בעזרת כלבים, אבל יש קבוצות מסוימות שהמטפלים מוצאים בכלבים כמתווכים טובים במיוחד עבורם. למשל:

  • אנשים עם מוגבלויות – טיפול בכלבים יכול לסייע בשיפור הניידות, הבריאות הגופנית, הבריאות הנפשית והאינטראקציה החברתית עבור אנשים עם מוגבלות.

  • ילדים – טיפול בעזרת כלבים משמש לעתים קרובות כדי לעזור לילדים שעלולים להיאבק בבעיות התפתחותיות או טראומה. עבודה עם כלבים ובעל חיים עוזרת לילדים להיפתח ולעסוק ביתר קלות בפעילויות טיפוליות.

  • קשישים – טיפול בעזרת כלבים יכול לעזור לקשישים להתמודד עם בדידות ודיכאון ובמקביל לספק להם חברות נחוצה.

  •  טיפול לאנשים על הרצף האוטיסטי – עבודה עם כלבים יכולה לעזור לאנשים עם אוטיזם לבנות את כישורי התקשורת שלהם ולהפחית את תחושות הבידוד.

  • הלומי קרב – כלבי טיפול יכולים לסייע במתן נוחות ותמיכה רגשית לחיילים משוחררים הסובלים מ-PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית).

איזו הכשרה עוברים כלבים טיפוליים?

כלבי טיפול עוברים הכשרה מיוחדת כדי להכין אותם לתפקידם כמלווה טיפול. ההכשרה תשלב אילוף כלבים הכלול אימוני צייתנות, תרגילי זריזות ופעילויות חברתיות נוספות. בנוסף, עליהם להפגין נימוסים טובים והתנהגות הולמת במגוון סביבות.

בישראל, אין הסמכה רשמית הניתנת על ידי גוף מוכר שקובע האם כלב מוסמך לשמש ככלב טיפולי, אבל אנחנו מאוד מקווים שזה כן יהיה כך בעתיד. במדינות רבות זה שונה, שם כהכנה להסמכת הטיפול הרשמית שלו, על הכלב לעבור מספר מבחנים שנועדו להעריך את כשירותו להיות כלב טיפולי. מבחנים אלו כוללים:

  • מבחן מזג – המבחן משמש להערכת היחס של הכלב כלפי אנשים ובעלי חיים אחרים.
  • מבחן יכולת – כאן נבחן הכלב על פקודות הציות שלו, כמו לשבת ולהישאר.
  • מבחן מראה – זה מעריך את המראה הכללי של הכלב כולל הטיפוח והניקיון שלו.
  • מבחן סוציאליזציה – כאן הכלב מוערך על יכולתו לתקשר עם זרים ובמצבים שונים.

קורס כלבנות טיפולית מקנה ידע רב, וכולל התנסות מעשית בעבודה מול מטופלים בסיוע כלבים. אנו מכשירים את תלמידינו בעבודה בטיפול בקבוצות, ועם מטופלים פרטניים בעלי לקויות התפתחויות, תקשורתיות, חברתיות, פיזיות ורגשיות.

קורס כלבנות טיפולית מתאים למאלפי כלבים אשר רוצים ללמוד ולהתפתח בתחום הטיפול בעזרת כלבים.

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן