אילוף כלבים

תוכן עניינים

אילוף כלבים הוא מקצוע שבמסגרתו המפעיל (להלן, המאלף / הכלבן) לומד כיצד לתקשר עם הכלב ובכך ליצור שפה משותפת המאפשרת למאלף הכלבים "לדורש" מהכלב למלא אחר הוראות. על אף שתיאור זה נשמע מעט קשוח, דעו כי הכלב עצמו מאושר מתהליך האילוף, שכן הוא זוכה להמון יחס שהוא לאו דווקא היה מקבל בבית סטנדרטי לרבות חום, אהבה והרבה מאוד פעילות ספורטיבית שהיא טבעית לו.

סוגי אילוף כלבים

ישנן 2 סוגי אילוף עיקריים – אילוף כלבים למטרות עבודה ואילוף כלבים בייתים:

אילוף כלבים למטרות עבודה ("כלבי עבודה")

מדובר באילוף מקצועי אשר משמש בעיקר שלושה גופים: כוחות הביטחון, נותני שירות פרטיים וגופי סעד / רווחה. כוחות הביטחון עושים שימוש בכלבים למשימות מיוחדות כמו איתור סמים, חומרי נפץ (נשקים, מטעני חבלה וכו'), חילוץ והצלה ועוד. חברות פרטיות עושות שימוש בכלבנים למטרות עיסקיות כמו חברות שמירה פרטיות (שמירה על מתקנים), חברות פרטיות לחקירות, חיפוש אחר נעדרים וכו'. גופי הסעד השונים עושים שימוש באילוף כלבים מקצועי על מנת להעניק שירותי סיוע לאנשים בעלי מוגבלויות או כאלו אשר צריכים סיוע ריגשי, כמו עיוורים שנעזרים בכלבי נחייה, או אנשים עם קושי ריגשי אשר נעזרים בכלבים כחלק מתהליך טיפול ריגשי או פסיכולוגי.

אילוף כלבים למטרות ביתיות

אילוף כזה יכול להיות מקצועי ויכול להיות חובבני, בכל מקרה היעדים הם זהים: התנהגות טובה של הכלבים עם בני אדם וחיות אחרות, עשיית צרכים מחוץ לבית וכמובן שהכלב ידע לעשות "טריקים" כמו לשבת, לא לזוז, להביא חפציץ וכו'. השימוש באיש מקצוע לטובת אילוף כלבים ביתיים יבוא בדרך כלל כאשר מדובר בכלב עם בעיות התנהגות חריגות, כמו תוקפנות. במסגרת האילוף, הכלב יעבור תוכנית מקצועית בתנאי פנימייה. אחוזי ההצלחה של אילוף כלבים מסוג זה הם טובים מאוד. במידה ותרצו לאלף בעצמכם כלב למטרות ביתיות, השאלה המתבקשת היא…

איך מאלפים כלב?

אילוף כלבים ביתיים יעיל צריך לשבת "מקל וגזר" – ז"א, פידבק חיובי ליישום מוצלח של פעולה רצוייה מצד הכלב, ומצד שני – "ענישה" כאשר הכלב מצבע באופן שגוי את הפעולה. נתחיל מהסוף – הענישה ממש לא צריכה לכלול אלימות! עם זאת, ה"כעס" שלכם על הפעולה צריך היות ברור מאוד. לדוגמה – כאשר הכלב ינשך ריהוט, יעלה על הספה, יקרע את העיתון או כל דבר כזה למעט(!) עשיית צרכים בתוך הבית (תכף נרחיב למה), אתם צריכים באופן מיידי לצעוד "לא!" בקול רם ובאופן מאוד חד תוך יישור מבט לעייני הכלב. אנחנו מחפשים להגיע למצב שהוא הכלב יקפא במקומו ובמהשך אף ישפיל מבטו כלפי מטה תוך חרטה ולבסוף התוצאה הרצויה היא המנעות מוחלטת שלו מכל דבר שמכעיס אתכם.

עשיית צרכים בתוך הבית – מקרה שבו אף פעם לא נכעס או נעניש את הכלב!

שימו לב – במקרה של עשיית צרכים בתוך הבית אסור לכעוס על הכלב! אם תעשו זאת, אתם עלולים לגרום למצב בו הכלב יחשוב שהוא נענש על זה שהוא עושה צרכים באופן כללי, ולאו דווקא יבין את ההקשר למיקום עשיית הצרכים. במקרה כזה, הוא עלול לחשוש לעשות צרכים בכלל. הדבר עלול להוביל לזה שהוא ימנע מלעשות צרכים מחוץ לבית בזמן טיול (כי הוא יפחד מהתגובה שלכם) ואז הוא יעשה את הצרכים בבית במקומות נסתרים כדי שלא תוכלו לראות את זה או כאשר אתם לא נמצאים באזור.

פידבקים חיוביים לכלב בעת אילוף (הגזר)

כאשר הכלב יבצע פעולות רצויות, אתם צריכים לתת לו פידבק חיובי. קל מאוד לעשות את זה עם חתיכת קאבנוס כצ'ופר מפרגן (הכלבים ממש אוהבים קאבנוס) אבל חובה לשלב טון דיבור מרוצה מכם (להגיד לו "יופייייייי כלב טובבבב!" עם טון גבוהה וחמוד. אל תתביישו לעשות את זה, כי אפילו ביחידות צבא קרביות כמו עוקץ ו-K9, הלוחמים הכי קשוחים עושים ביודק את הדבר הזה).

יש הערות על הכתבה? נשמח לתגובתכם:

אהבתם את התוכן? בטוח תאהבו גם >>

אודות הרמוניה - בית הספר לאילוף כלבים

למעלה מעשור, שאנחנו מכשירים כלבנים בארץ בתחומים שונים.
מאלפי כלבים בכירים, מדריכי כלבנות טיפולית, הכשרת מאלפי כלבי שירות ותרפיה ועוד….
אנו עובדים מתוך תשוקה ענקית וזיקה גדולה למקצוע שאותו לומדים בבית הספר שלנו, ועושים את הכי טוב על מנת להפוך אתכם
להיות הכי טובים שיש.

הקורסים המקצועיים שלנו:

קורס אילוף כלבים
קורס כלבנות טיפולית

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

אנחנו נעדכן אתכם בכל פעם שמאמר חדש יעלה לאתר!

התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן יוגב... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן